Как да се изчисли предавателното число
Общо определение
Ясен пример за промяна на броя на оборотите се наблюдава най-лесно при обикновен велосипед. Човекът бавно върти педалите. Колелото се върти значително по-бързо. Промяната в броя на оборотите се дължи на 2 пластина, свързани във верига. Когато голямата, която се върти заедно с педалите, прави едно завъртане, малката, която стои на задната главина, се завърта няколко пъти.
Предаване с въртящ момент
В механизмите се използват няколко вида съоръжения, променящи въртящия момент. Те имат свои собствени характеристики, които им придават както положителни качества, така и недостатъци. Най-често срещаните трансфери биват:
- ремъчна лента;
- верижен;
- зъбен.
Ремъчната предавка е най-лесна за изпълнение. Използва се при създаването на импровизирани машини – в машинното оборудване и при автомобилите за промяна на скоростта на въртене. Коланът се изтегля между 2 ролки и предава въртенето от водещия към второстепенния.
Производителността е ниска, тъй като коланът се плъзга по гладка повърхност. Благодарение на това, ремъкът – възел е най-сигурния начин за предаване на въртене. При претоварване се получава приплъзване и спиране на двигателния вал.Предаваният брой обороти зависи от диаметъра на ролките и коефициента на сцепление. Посоката на въртене не се променя.
На колана има издатини – зъбни колела. Той се намира под капака на автомобила и свързва зъбните колела на осите на коляновия вал и карбуратора. При претоварване коланът се разкъсва, тъй като това е най-евтината част на възела. Веригата се състои от зъбни колела и ролки. Предаваните обороти, силата и посоката на въртене не се променят. Верижните трансмисии са широкоразпространени в транспортните механизми.
Как се изчислява предавателното отношение
Предавателното число показва колко завъртания ще направи водещата част, за да завърти крилото в пълен кръг. Предавките имат твърда връзка. Броят на оборотите в тях не се променя. Това влияе отрицателно върху работата на възела при условия на претоварване или наличие на прах. Зъбът не може да се плъзне като колан върху ролката и се чупи.
Изчисляване без съпротива
При изчисляването на предавателния брой на предавките се използва броят на зъбите на всяко парче или техните радиуси.
u12 = ± Z2 / Z1 и u21 = ± Z1 / Z2,
Където u12 е предавателното число на предавката и колелото;
Z2 и Z1 – съответно броя на зъбите на задвижваното колело и водещата предавка.
Знакът ” + ” се поставя, ако посоката на въртене не се променя. Това се отнася за планетарни скоростни кутии и зъбни предавки с нарязване на зъбците по вътрешния диаметър на колелото. При наличие на паразитни междинни части, разположени между водещата предавка и зъбната корона, посоката на въртене се променя, както при външната връзка. В тези случаи във формулата се поставя знакът “–”.
При външно свързване на две части, с допълнение между тях, предавателното число се изчислява като съотношение между броя на зъбите и зъбното колело със знак “+”. Допълнението не участва в изчисленията, само променя посоката и съответно знакът пред формулата.
Обикновено положителната посоката се движи по часовниковата стрелка. Знакът играе голяма роля при изчисленията на многоетапни редуктори. Поотделно се определя предавателното число на всяко предаване според реда на тяхното подреждане в кинематичната верига. Знакът веднага показва посоката на въртене на изходящия вал и работния възел, без допълнително изготвяне на схеми.